Wat chimpansees ons kunnen leren over conflicten
Wanneer we denken aan conflicten, kijken we vaak naar communicatie, emoties of belangen. Maar wat als de oorsprong van veel van ons gedrag veel dieper ligt? Volgens gedragsbioloog Patrick van Veen kunnen we verrassend veel leren van onze naaste verwanten: de chimpansees.
Van Veen vertaalt al jaren wetenschappelijke inzichten uit de gedragsbiologie naar de dagelijkse praktijk van organisaties. Zijn centrale boodschap is even eenvoudig als confronterend: veel gedrag op de werkvloer is minder rationeel dan we denken. Behoeften zoals status, veiligheid, erbij horen en erkenning spelen een veel grotere rol dan we zelf vaak beseffen.
Conflict gaat zelden alleen over de inhoud
Mensen raken zelden uitsluitend met elkaar in conflict over een besluit, een taakverdeling of een verschil van mening. Onder de oppervlakte spelen vaak andere factoren mee. Voelt iemand zich gezien? Heeft iemand voldoende invloed? Wordt er respect ervaren binnen een team?
Ook bij chimpansees draait samenwerking voortdurend om onderlinge verhoudingen, vertrouwen en positie binnen de groep. Wanneer die balans verstoord raakt, ontstaan spanningen. Hoewel organisaties natuurlijk geen apenkolonie zijn, herkennen veel professionals dezelfde mechanismen in teams en samenwerkingen.
Wat betekent dit voor mediators?
Voor mediators biedt deze blik interessante inzichten. Wie uitsluitend focust op standpunten, loopt het risico de werkelijke oorzaak van een conflict te missen. Achter een discussie over procedures of afspraken kunnen behoeften schuilgaan als erkenning, autonomie of verbondenheid.
Juist door nieuwsgierig te zijn naar wat er onder de oppervlakte speelt, ontstaat ruimte voor wederzijds begrip. Niet het standpunt zelf, maar de behoefte erachter blijkt vaak de sleutel tot beweging.
Natuurlijk leiderschap en verbinding
Van Veen laat zien dat effectief leiderschap niet alleen draait om kennis, macht of formele positie. Verbinding, voorspelbaarheid en sociale veiligheid blijken minstens zo belangrijk voor goed functionerende groepen. Dat inzicht is niet alleen relevant voor leidinggevenden, maar ook voor mediators die mensen helpen om opnieuw met elkaar in gesprek te komen.
Misschien zijn we rationeler dan chimpansees. Maar als het gaat om samenwerken, conflicten en groepsdynamiek hebben we waarschijnlijk meer gemeen dan we soms willen toegeven.
Agendatip
Symposium Natuurlijk!
Benieuwd naar de inzichten van Patrick van Veen over natuurlijk leiderschap, gedrag op de werkvloer en samenwerking? Tijdens het Visie- en Verdiepingssymposium Natuurlijk! verzorgt hij de lezing “Help mijn baas is een aap!”, waarin hij wetenschappelijke kennis uit de gedragsbiologie vertaalt naar de dagelijkse praktijk van organisaties. Meer informatie >